Dharma Budismā | Noslēguma Piezīmes
Dharma Budismā | Noslēguma Piezīmes
No rakstu sērijas par Abhidharmu un jēdziena "Dharma" nozīmi Budisma filosofijā un Dharmu dažādajām klasifikācijām jūs varējāt redzēt, ka visi Dharmas elementi Budisma filosofijā tiek uzskatīti par kaut ko vienlīdzīgu un viendabīgu.
Visas Dharmas ir saistītas viena ar otru noteiktās attiecībās un to ir daudz un dažādu veidu. Apzinīgas dzīvas būtnes jeb kontinuuma (santāna) struktūra ietver visu veidu Dharmas.
Teorijā par Dharmu mēs atrodam cilvēka personības analīzi, kura ietver visus elementus, gan sajūtamos, gan apziņu gan procesus.
Dharmu teorija analizē cilvēku visā pilnībā – ne tikai materiālo ķermeni un psihiskās uztveres, bet arī visu piedzīvoto un to ko ikdienā sauc par "ārējo materiālo pasauli".
Savos iepriekšējos ierakstos esmu iztirzājis visus Dharmu veidus un to iespējamo klasifikāciju Budisma filosofijā saskaņā ar Vasubandhu fundamentālo 5. gadsimta traktātu "Abhidharmakoša", kas atspoguļo Sautrāntikas Budisma filosofijas skolas pamata uzskatus.
Tas ir pamats, no kura radās vēlākā filosofiskā attīstība, kā piemēram Čittamatras (Jogāčāras) un Mādhjamikas filosofijas jeb respektīvi Mahājānas / Vadžrajānas Budisma tradīciju filosofiskie virzieni.
Mani skaidrojumi tika veikti saskaņā ar Vasubandhu un vairākiem citiem pētniekiem.
Mēs varam secināt, ka jēdziena "Dharma" vispārīgākā nozīme ir Elements no kā sastāv Esamība.
Taču, tā kā Budisma filosofija kopumā atpazīst 75 šo elementu veidus, nebūtu tālu no patiesības katru no tiem vai pat visus kopā nosaukt ar vārdu "Dharma".
Konkrētā nozīme kļūst skaidrāka, aplūkojot to konkrētā tekstā, kontekstā un no lietojuma specifiskā rakstura.
Bet mēs tomēr varam ieskicēt visbiežāk sastopamās nozīmes un to konstruēšanas veidu.
Piemēram, mēs varam sākt loģisko ķēdi ar Elementa Izpausmi, kas rada esamības Elementu:
Šim elementam ir noteiktas īpašības, kas aprakstītas tā klasifikācijā, un tāpēc to sauc par savas pazīmes vai īpašības nesēju.
Mēs varam atklāt visas Dharmas savā pieredzē, tāpēc tās ir kaut kas Reāli Pastāvošs (vismaz saskaņā ar Theravādas Budismu).
Visas šīs Dharmas kopā veido Budas Dharmu jeb Mācību, kas izskaidro visu šo Dharmu pārtraukšanu, sasniedzot "Augstāko" Dharmu - Nirvānu.
Tā kā visa Esamība sastāv no Dharmām jeb Elementiem, tad šī iemesla dēļ tā arī ir Dharma (kā dažos tekstos minēts kā "Visas Dharmas", kas nozīmē "Viss, kas pastāv").
Tas bija ievads Dharmas jēdziena interpretēšanā, kā tas tiek lietots Sarvāstivādas (Theravādas) Budisma filosofijā, kā arī dažos Mahājānas (galvenokārt Dzen) tekstos.
Visu 75 Dharmu saraksts: