Tāra - Tibetas Budisma māte

Zaļā Tāra | Drolma
Zaļā Tāra | Drolma

Tāra - Tibetas Budisma māte

Tāra (tibetiešu val. Drolma), sieviete Buda, tiek uzskatīta par otru visvairāk cienījamo Bodhisatvu Tibetas Budismā, tūlīt aiz Čenreziga (Avalokitešvaras).

Tāra sanskritā nozīmē Zvaigzne.

Tibetas Budismā tiek uzskatīts, ka Tāras praksi deva Buda Šākjamuni kopā ar Vadžrajānas mācībām par prāta dabu un Budistu tantru. Tā kļuva ļoti populāra Indijā un vēlāk Guru Rinpoče to atnesa uz Tibetu.

Ir vairāki stāsti par Tāras izcelsmi:

Pēc populārākā stāsta Tāra bija jauna princese, kas dzīvoja miljoniem gadu senā pagātnē.

Viņas vārds bija Ješe Dava, kas nozīmē "Gudrības Mēness".

Tūkstošiem dzīvju viņa veica ziedojumus tā laikmeta Budam, vārdā Tonjo Drupa. Viņa saņēma īpašas pamācības no viņa par Bodhičittu — Bodhisatvas apziņu.

Kad viņa bija jau ilgi nodarbojoties ar šo praksi, mūki ieteica Tārai, ka viņas augsto sasniegumu dēļ, lai virzītos tālāk uz Apskaidrību, viņai jālūdzas, lai viņa atdzimtu kā vīrietis:

Uz to, ko Tāra atbildēja, ka no Apskaidrības viedokļa nav šķirtības starp vīrieti vai sievieti, tā pieder tikai nosacītajai pasaulei. Tāpēc viņa apņēmās vienmēr atdzimt kā Bodhisatva Sieviete līdz Samsāras beigām.

Zaļā Tāra

Pēc tam Tāra iegrima dziļā meditācijas stāvoklī uz 10 miljoniem gadu un ar savas meditācijas spēku atbrīvoja desmitiem miljonu dzīvo būtņu.

To redzot, Tonjo Drupa viņai teica, ka turpmāk viņa kā Dieviete Tāra paudīs augstāko Budas stāvokli daudzās pasauļu sistēmās.

Cits stāsts attēlo Tāru kā dzimušu no Čenreziga asarām:

Reiz, kad lielais Bodhisatva Čenrezigs ar dziļu līdzcietību skatījās uz dzīvajām būtnēm, no viņa acīm plūda asaras un izveidoja ezerus ar lotosa ziediem.

Kad lotosa ziedi atvērās, tie atklāja ka tajos ir Tāra.

Tādējādi no Čenreziga kreisās acs asaras parādījās Baltā Tāra un no viņa labās acs asaras Zaļā Tāra.

Kad Guru Rinpoče atveda Budismu uz Tibetu, viņš arī deva daudzas mācības par Tāras praksi savai pavadonei, Gudrības Dākinī Ješe Cogjal un 1. Tibetas karalim, kurš bija Budists, Trisongam Decenam.

Zaļā Tāra

Cilvēki uzskatīja, ka Baltās Tāras iemiesojums piedzima Ķīnā un kļuva par Tibetas princesi un māti, karaļa Trisonga Decena sievu, savukārt Zaļās Tāras iemiesojums piedzima kā Nepālas princese.

Nākamajos gadsimtos Tāras prakse kļuva ļoti populāra Tibetas Budismā.

Zaļā Tāra ir pazīstama kā Budas apskaidrotā aktivitāte kas pasargā no bailēm, viņai lūdzas par veiksmi un panākumiem, kā arī tiek teikts, ka Zaļā Tāra pasargā no 8 nepilnībām:

  1. lauvas (lepnuma)
  2. savvaļas ziloņu (maldiem un nezināšanas)
  3. uguns (naida un dusmām)
  4. čūskas (greizsirdības)
  5. bandītiem un zagļiem (aplamiem uzskatiem, arī fanātiskiem uzskatiem)
  6. verdzības (skopuma un neizdošanās)
  7. plūdiem (iekāres un pieķeršanās)
  8. ļaunajiem gariem un dēmoniem (maldīgām šaubām)

Baltā Tāra

Baltā Tāra ir pazīstama ar līdzjūtību, ilgu mūžu, dziedināšanu un mieru:

Baltā Tāra sargā no slimībām, īpaši epidēmijām, un palīdz nodzīvot ilgu mūžu.

Viņa iemieso līdzcietību un motivāciju, un tiek teikts, ka viņa ir tikpat balta un starojoša kā mēness. Viņa atbrīvojot no sliktas karmas, kuru piedzīvo parastās būtnes cikliskajā eksistencē.

Tāras meditācija bieži ir ieteicama maziem bērniem, kuri vēl nav sākuši vispārējo praksi. Tāra ir saistīta ar visām mātes un mātes mīlestības īpašībām.

Vispopulārākās Tāras formas ir Baltā Tāra un Zaļā Tāra, kā minēts iepriekš. Bet to var būt daudz vairāk:

Viena no galvenajām Tāras praksēm Tibetas Budismā ir 21 Tāras Slavinājumi jeb 21 Tāras Godināšana, kas tiek praktizēta visās 4 Tibetas Budisma tradīcijās, parasti no rīta.

Kā norāda nosaukums, tiek uzskatīts ka pastāv 21 Tāras forma, un katrai no tām ir nedaudz atšķirīgas apskaidrotās īpašības. Bet populārākās formas ir:

  1. Zaļā Tāra, kas pazīstama kā apskaidroto aktivitāšu Buda;
  2. Baltā Tāra ir pazīstama ar līdzcietību, ilgu mūžu, dziedināšanu un rāmumu; pazīstama arī kā Vēlmju piepildīšanās Rats jeb Činta-čakra;
  3. Sarkanā Tāra, spēcīgs aspekts, kas saistīts ar visu labo lietu piesaistīšanu;
  4. Melnā Tāra, saistīta ar varu;
  5. Dzeltenā Tāra, kas saistīta ar bagātību un labklājību;
  6. Zilā Tāra, kas saistīta ar dusmu transformēšanu, pazīstama arī kā Ningma tradīciju patronese.
  7. Čintāmaņi Tāra, Gelug skolas Augstākās Jogas Tantras līmenī plaši praktizēts Tāras veids, kas attēlota kā zaļa un bieži tiek sajaukta ar Zaļo Tāru.
  8. Khadiravani Tāra (akāciju meža Tāra), kura parādījās Nāgārdžunam Khadiravani mežā Dienvidindijā un kuru dažreiz dēvē par "22. Tāru"

Tāras mantra ir:

Om Tāre Tuttāre Ture Svāha

Tāras mantra ir vienāda visām Tāras formām. Attiecīgi var atšķirties tikai vizualizācija un daži tantriskie slavēšanas panti.