Vadžradhara | Dordže Čang

Vadžradhara | Dordže Čang
Vadžradhara | Dordže Čang

Vadžradhara | Dordže Čang

Vadžradhara (tibetiešu: Dordže Čang; tulk: Dimanta Turētājs) ir galvenais Sākotnējais Buda jeb Ādi Buda saskaņā ar Tibetas Budisma Sakja, Gelug un Kagju skolām.

Vadžradharas vārds Vēdiskajā kosmoloģijā varētu attiekties arī uz Indru, jo Vadžra nozīmē dimants, kā arī zibens spēriens, jebkas ciets vispār.

Indijas Budisma evolūcijā Buda Vadžradhara pakāpeniski aizstāja Samantabhadru, kurš bija Sākotnējais Buda Ningma jeb Senajā skolā.

Tomēr abi divi ir metafiziski līdzvērtīgi:

"Vadžradharas stāvokļa" sasniegšana ir sinonīms pilnīgai realizācijai.

Saskaņā ar Kagju līniju Buda Vadžradhara ir Sākotnējais Buda, Dharmakājas Buda.

Viņš ir attēlots tumši zilā krāsā, paužot paša Budas būtību un simbolizējot vēsturiskā Budas Apskaidrotās Apziņas būtību.

Tāpēc tiek uzskatīts, ka Buda Vadžradhara ir visu (vīriešu) Budu Augstākā Būtība (viņa vārds nozīmē "Vadžras Būtņu Valdnieks");

Tā ir Budas Šākjamuni tantriskā forma, ko sauc par Vadžradharu.

Tantras ir teksti, kas raksturīgi Tantrismam, un tiek uzskatīts, ka tos sākotnēji mācīja Šākjamuni tantriskā forma, kuru sauc par Budu Vadžradharu.

Viņš ir paša Budas izpausme gan viens, gan jab-jum formā kopā ar savu pavadoni.

Buda Vadžradhara tiek uzskatīts par galveno Tēva Tantru Budu, piemēram, Guhjasamādžas, Jamantakas utt.

Kā Sākotnējā Budas Vadžradharas / Budas Samantabhadras / Dordže Čanga izpausmes parādījās 5 Gudrības Budas (Dhjānas Budas):

  1. Akšobhja
  2. Amoghasiddhi
  3. Amitābha
  4. Ratnasambhava
  5. Vairočana

Buda Vadžradhara un Gudrības Budas bieži ir Maņdalas objekti.

Buda Vadžradhara un Samantabhadra Budas ir radniecīgas būtnes Tibetas Budisma kosmoloģijā, bet ar dažādiem nosaukumiem, atribūtiem, izskatu un ikonogrāfiju.

Abi ir Dharmakājas Budas, tas ir, Sākotnējie Budas:

Samantabhadra ir bez rotājumiem, un tiek attēlots bez jebkādiem atribūtiem;

un otrādi, Buda Vadžradhara bieži ir izgreznots un ar atribūtiem, kas parasti atbilst Sambhogakājas Budas ikonogrāfiskajam attēlojumam.

Gan Buda Vadžradhara, gan Samantabhadra parasti tiek attēloti jab-jum apvienojumā ar savām attiecīgajām pavadonēm, un tās ir Sākotnējas Budas, kas iemieso sevī Neesamību un Augstāko Tukšumu.

Dordže Čang | Vadžradhara

Vadžradhara ir augstākais, Sākotnējais Buda bez sākuma un beigām, visu mistēriju kungs, visu noslēpumu pavēlnieks.

Tas ir Viņš, kuram pakļautie un uzvarētie ļaunie gari zvēr uzticību un zvēr, ka tie vairs netraucēs un nekavēs Budisma ticības izplatīšanos.

Tiek uzskatīts, ka viņš ir pārāk Augsts Buda un pārāk iegremdējies dievišķajā klusumā, lai atbalstītu cilvēku pasaules notikumus un darbus ar savu ietekmi,

un viņš parasti darbojas ar Bodhisatvas Vadžrasatvas (Dordže Sempas) starpniecību un viņu savstarpējās attiecības ir kā Dhjāna-Budas attiecības ar savu cilvēcisko Budu.

Vadžradhara vienmēr tiek attēlots sēdus, ar saliktām kājām lotosa pozā un redzamām pēdu apakšām, un viņš valkā Bodhisatvas kroni, kā arī Indijas prinča tērpu un rotājumus.

Viņam ir Urņa (gudrības acs) un Ušņīša (mati saņemti mezglā stāvus virs galvas).

Viņa rokas ir sakrustotas pār krūtīm Vadžras-hung-kāras mudrā, turot Vadžru (dimanta griezēju) un Ghantu (zvanu).

Tomēr šos divus simbolus var papildināt ziedoši zari abās pusēs, kuru stublāji balstās uz sakrustotajām rokām, kas ir viņa īpašais mistiskais žests.

Karma Kagju tradīcijā tiek uzskatīts, ka Galvenais Lama Karmapa ir Budas Vadžradharas zemes izpausme.

Literatūra

"Apskaidrota ķermeņa starojošās relikvijas" ir iekļauta starp "17 Menngagdes tantrām" Dzogčen kanonā un ir daļa no Vima Ningthig ("Vimalamitras Sirds Pamats") teksta papildinājumiem.

Dzogčen tantriskajā tekstā, kas tiek tulkots kā "Starojošās Relikvijas", apskaidrota personība kuru sauc Buda Vadžradhara un Dākinī, kuras vārdu var tulkot kā "Skaidra Apziņa", iesaistās diskusijā un dialogā, kas ir izplatīts paņēmiens šāda veida ezotēriskajā Budistu literatūrā un Tantriskajā literatūrā kopumā.