Budisms: Kultūras Ietekme | 17

Budisma Kultūra
Budisma Kultūra

Kultūras ietekme

Mūkiem ir aizliegts klausīties mūziku un dejot:

šādas lietas no mūku viedokļa atspoguļo paškontroles trūkumu pār sajūtām, sava veida ļaušanos un izklaidību, kas neveicina uzmanīgumu.

Neskatoties uz to, mūki bieži daudzina Budisma tekstus, un efekts var būt gandrīz muzikāls.

Mūsdienu Šrīlankā īpaša veida mūki ir apmācīti tāda veida recitācijā un viņu recitāciju ieraksti dažkārt tiek pārdoti kā populārā mūzika,

lai gan paši mūki ir rūpīgi norādījuši, ka tas vienkārši ir efektīvāks dharmas pārraidīšanas līdzeklis un nav paredzēts estētiskai baudīšanai.

Citviet, Tibetā un Austrumāzijā, ir izplatīti un populāri dažādi recitāciju veidi, dažreiz ar muzikālu pavadījumu:

No laju viedokļa mūzika dažreiz var būt nozīmīgs ziedojuma jeb dānas veids un ticības izpausme un uzmanības pievēršana Budas mācībām.

Turklāt daudzos Budistu tempļos ticības un rituālās aktivitātes pavada bungu, flautas un mežraga mūzika, kā arī liriska dziedāšana.

Daži no senākajiem Budisma mākslas un arhitektūras piemēriem ir lielās Bhārhutas, Saņči un Amarāvatī Stūpas; šajās Stūpās bija ne tikai Budas relikvijas, bet tās bija izrotātas ar iespaidīgiem akmens izgrebumiem.

Vairāk nekā dekorācija vai ornaments, šīs skulptūras bija paredzētas, lai vizuāli nodotu Budas mācības, lai mācītu dharmu gan lajiem, gan mūkiem:

Skulptūrās ir attēloti galvenie Budas dzīves notikumi, piemēram, viņa uzvara pār ļauno Maru vai vienkāršās sievietes Sudžātas ziedotā rīsu putra, kas ļāva Sidhārtham sasniegt Apskaidrību.

Skulpturālā attēla būtība Budismā ir sarežģīta:

Lai gan par šo jautājumu ir notikušas dažas debates, ir skaidrs, ka Budisti Budu sāka attēlot agri, iespējams, pat pirms viņa nāves.

Pats Buda teica, ka viņa attēli būtu pieļaujami tikai tad, ja tie netiktu pielūgti. Drīzāk šādiem attēliem ir jāsniedz iespēja pārdomām un meditācijai.

Gandrīz visos Budistu tempļos un klosteros visā pasaulē ir skulpturāli Budas un Bodhisatvu attēli:

Šie attēli ir dažādi, sākot no vienkāršām Budas akmens skulptūrām un beidzot ar neticami sarežģītiem Bodhisatvas, piemēram, Kannona Japānā, attēlojumiem, ar viņa tūkstoš galvām un izsmalcinātajiem roku žestiem un ikonogrāfiskajām detaļām.

Un, lai gan šie attēli darbojas tempļa un klostera rituālajā kontekstā, tie kalpo arī mākslinieciskam un estētiskam mērķim.

Tibetā īpaši svarīga mākslinieciskā forma ir Mandala, meditācijas palīglīdzeklis, kas simboliski attēlo pasauli, kuru apdzīvo Bodhisatvas un citas būtnes.

Mandalas, kuras bieži krāso uz auduma ruļļiem, bet var arī attēlot trīsdimensiju medijos vai izgatavot no smiltīm (lai uzsvērtu visu lietu nepastāvību),

ir paredzētas, lai meditētāju vizuāli novērstu no ārējās šķietamību un ilūziju pasaules uz iekšējo esamības būtību, uz patības dabu un tukšumu.

Austrumāzijā Dzen Budismam ir liela ietekme uz mākslu, un pastāv senas, bagātas Budistu glezniecības tradīcijas:

Glezniecība tiek uzskatīta par Meditācijas veidu, metodi, kas ļauj gūt ieskatu mirkļa tiešumā un dabas pasaules īslaicīgumā.

Citi svarīgi mākslinieciskie Budistu centieni Austrumāzijā ir loka šaušana, dārzkopība un tējas ceremonija, kas visas apvieno rituālu darbību, meditāciju un māksliniecisko izpausmi.

Lielākā daļa Indijas Budistu arhitektūras jau sen ir aizgājusi,

lai gan Bodhgajā, kur Buda sasniedza Apskaidrību, joprojām ir svarīgs aktivitāšu centrs ne tikai Indijas Budistiem, bet arī Budistu svētceļniekiem visā pasaulē.

Daži no iespaidīgākajiem Budisma arhitektūras piemēriem ir atrodami Āzijas Dienvidaustrumos:

Piemēram, Angkorvatā, Kambodžā, Budistu karaļi uzcēla milzīgu monumentālu celtni, kas mēģināja attēlot dievišķo un daļēji dievišķo būtņu kosmisko hierarhiju, lai simboliski izveidotu priekšstatu, ka viņu zemes valdīšana ir paralēla debesu valdīšanai;

līdzīgu arhitektūras pieminekļu drupas var atrast Baganā, Mjanmā (Birmā), senajās Anurādhapuras un Polonnaruvas pilsētās Šrīlankā un vairākās senajās Taizemes pilsētās.

Viens no izcilākajiem Budisma mākslas un arhitektūras piemēriem ir tempļu komplekss Borobudurā, Javas salā Indonēzijā, gandrīz neaptverami izstrādāts un milzīgs arhitektūras brīnums.