Budisms: Svētki | 9

Peldošo Laternu svētki
Peldošo Laternu svētki

Budistu Svētki

Budistu tradīcijā ir ļoti daudz īpašu dienu:

Dažās no šīm dienām svin nozīmīgas dzimšanas dienas (Budas vai Bodhisatvu), savukārt citas ir saistītas ar nozīmīgiem notikumiem Mūku pasaulē.

Parasti Svētku dienās laji dodas uz savu vietējo templi vai klosteri un ziedo mūkiem ēdienu, apņemas ievērot 5 ētiskos Solījumus (paņča šīlu) un klausās dharmu; viņi arī izdala pārtiku nabadzīgajiem un ziedo pārtiku, drēbes un naudu mūkiem.

Valstīs, kur valda Theravāda (Taizemē, Mjanmā [Birmā], Šrīlankā, Kambodžā un Laosā), Budistu Jaunais Gads tiek svinēts 3 dienas sākot no 1. Pilnmēness dienas Aprīlī.

Valstīs, kurās pārsvarā ir Mahājāna (Ķīna, Japāna, Koreja un Tibeta), Jaunais gads parasti sākas Janvāra 1. Pilnmēness dienā, lai gan tas dažādās valstīs mēdz atšķirties.

Vesākha (Budas dzimšanas diena) ir gada nozīmīgākie Budistu svētki, jo tiek svinēta Budas dzimšana, Apskaidrība un nāve, un tas viss saskaņā ar tradīciju esot noticis vienā un tajā pašā dienā.

Vesākhu atzīmē Maija 1. Pilnmēness dienā.

8. Mēness Mēneša Pilnmēness dienā (aptuveni Jūlijā) notiek Asalha Pudžas svētki jeb Dharmas Diena:

Šajos svētkos tiek pieminēta Budas pirmā mācība "Dharmas Rata pagriešana" Briežu parkā Sarnāthā.

Uposathas dienas ir 4 ikmēneša svētās dienas — kad ir Jauns Mēness, Pilnmēness, Augošs un Dilstošs Mēness —, kas tiek novērotas Theravādas valstīs.

Pavāraņā Diena iezīmē Lietus Sezonas (vassas, Sanskritā: varšas) noslēgumu.

Katīnas ceremonija (Apģērba Ziedošana) notiek labvēlīgā dienā viena mēneša laikā pēc Mūku Ordeņa 3 mēnešu Lietus Sezonas Retrīta noslēguma:

Ceremonija iezīmē ne tikai mūku atgriešanos plašākā sabiedrībā, bet arī laiku, kad laji var piedāvāt mūkiem un mūķenēm jaunus apmetņus un citus piederumus.

Mjanmā (Birmā) tiek atzīmēta Abhidhammas diena - tiek atzīmēts notikums, kad Buda bija devies uz Tušitas Debesīm, lai mācītu savai mirušajai mātei Abhidharmu:

Tas notiek Birmas mēness kalendāra gada, kurš sākas Aprīlī, 7. mēneša Pilnmēness dienā, kas atbilst pilnmēness dienai Oktobrī.

Taizemē Katīnas svētku mēneša beigās, 12. Mēness mēneša pilnmēness naktī notiek Loi Kratong festivāls (peldošās laternas):

Cilvēki pagatavo bļodas no lapām, kuras piepilda ar ziediem, svecēm un vīraku un tad peldina ūdenī pa upēm un kanāliem. Kad bļodas aizpeld, tiek teikts, ka visas neveiksmes pazūd.

Tradicionālā Loi Kratong prakse bija paredzēta, lai godinātu Budas svēto pēdas nospiedumu Narmadas upes pludmalē Indijā.

Īpaši Šrīlankā notiek Zoba svētki, kuri notiek Kandi, kur tiek glabāta Budas Zoba relikvija:

Pats zobs, kas tiek turēts dziļi daudzos apvalkos, nekad nav īsti apskatāms.

Bet reizi gadā, Augustā, pilnmēness naktī, tam tiek rīkots īpašs gājiens, par kuru tradicionāli tika teikts, ka tas aizsargā karalisti.

Izsalkušo Garu festivāls tiek svinēts visā Mahājānas tradīcijā no 8. Mēness mēneša 1-15. dienai:

Tiek uzskatīts, ka Elles Vārti tiek atvērti 1. dienā, un spoki var apmeklēt pasauli 15 dienas. Šajā laikā tiek piedāvāti pārtikas ziedojumi, lai atvieglotu šo spoku ciešanas.

15. dienā (Ulambanā) cilvēki apmeklē kapsētas, lai ziedotu aizgājušajiem senčiem. Šo festivālu ievēro arī daudzi Theravādas Budisti Kambodžā, Laosā un Taizemē.

Avalokitešvaras dzimšanas diena ir festivāls, kurā tiek svinēts Bodhisatvas ideāls, ko pārstāv Avalokitešvara (Guānjīn), kas pārstāv līdzcietības pilnību Tibetas un Ķīnas Mahājānas tradīcijās:

Festivāls notiek Marta 1. Pilnmēness dienā.